Centralny Poligon Sił Powietrznych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
27 lutego 2020
Uroczysta zbiórka
CPSP

10 lutego w Centralnym Poligonie Sił Powietrznych odbyła się zbiórka podczas, której Komendant CPSP wręczył akty mianowania na stopień kaprala.

 W tym dniu akty mianowania na pierwszy stopień podoficerski odebrali:

1. kpr. z Baterii zabezpieczenia

2. kpr. z Baterii zabezpieczenia szkolenia

3. kpr. z WSP

Następnie podczas zbiórki wręczone zostały odznaczenia. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce za szczególne zasługi wspierania Kombatantów  w Garnizonie Ustka postanowił  nadać Krzyż kawalerski - Błękitny Krzyż Zasługi Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Żołnierze CPSP od kilku lat organizują w ramach świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy zbiórkę żywności , którą w okolicznościowych paczkach wraz z życzeniami od nas wszystkich przekazują kombatantom w regionie.

Błękitnym Krzyżem Zasługi Stowarzyszenia Dzieci Wojny odznaczeni zostali:

 1.    Komendant CPSP

 2.    z – ca Komendanta CPSP

 3.    kpr. z Baterii zabezpieczenia szkolenia

 4.    st.szer. z Baterii zabezpieczenia szkolenia

 5.    st. szer. z Baterii zabezpieczenia szkolenia

 6.    szer. z Baterii zabezpieczenia szkolenia

Odznaczenia wręczyli Prezes i Vice Prezes koła miejsko – gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych w Ustce.

Podejmując próbę przedstawienia genezy powstania, działalności i obecnej kondycji Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, z konieczności należy odnieść się do okresu II wojny światowej 1939-1945, w którym przyszło żyć ówczesnym dzieciom polskim.

W wyniku agresji na Polskę w dniu 1 września 1939 roku, zwłaszcza zbrodniczej polityki ludobójstwa i masowego terroru III Rzeszy Niemieckiej, śmierć poniosło ponad 2 mln. dzieci polskich, a ponad 200 tys. zostało zabranych od rodzin, przy czym z tej liczby zaginęło bez wieści ok. 170 tys.

Dzieci polskie ginęły podczas działań i wydarzeń wojennych w więzieniach i obozach zagłady, były mordowane w katowniach gestapo, w „szpitalach”, poddawane pseudomedycznym eksperymentom, w czasie wykonywania ciężkiej i nie ludzkiej pracy fizycznej, z głodu, zimna, szykan i poniewierki.

Po zakończeniu działań wojennych, w maju 1945 roku tysiące dzieci, zwłaszcza pozbawionych opieki rodzicielskiej, znalazło się w niezwykle trudnym położeniu. Brakowało nam wszystkiego: ciepła rodzinnego, elementarnych warunków egzystencji, często dachu nad głową.

„Oczy dziecka są z natury wesołe, ufne i pełne miłości. Kochają ludzi i świat przyrody. To dorosły człowiek zakłócił spokój dziecka i na zawsze zmienił obraz świata. We wrześniu 1939 roku oczy polskiego dziecka ogromniały z przerażenia. Obrzęknięte od łez powieki ukrywały ból przed najbliższymi. Wielkie żelazne ptaki ze swastyką zawłaszczyły polskie niebo, siejąc strach i pożogę. Oczy dziecka, jak aparat fotograficzny, rejestrowały bombardowania i terror na ulicach polskich miast. Z przerażeniem patrzyły na egzekucje. Obrazy przekazywane przez oczy kodowała pamięć. Straszne czyny okupanta drzemią teraz w niej jak lawa w zastygłym wulkanie, często wywołując nocne koszmary.”

Wszystkim którzy wspierają działania stowarzyszenia należą się ogromna podziękowania, a my dziękujemy Zarządowi głównemu stowarzyszenia oraz naszym Kombatantom, z rąk których dziś żołnierze  CPSP odebrali odznaczenia. Jednocześnie zapewniamy, że będziemy starali się zawsze wspierać Kombatantów w naszym rejonie mając w pamięci Ich zasługi dla nas. Jesteśmy Im to winni po stokroć.  „Chwała Bohaterom”.

Zdjęcia

Dołączona galeria zdjęć: Uroczysta zbiórka

Zobacz więcej w galerii: Uroczysta zbiórka
generuj pdf
go-up
Kontakt

Centralny Poligon Sił Powietrznych
Poligonowa 1
76-270 Ustka
tel. 261232101
fax. 261232190
cpsp@ron.mil.pl

    
  • BIP