Strona Główna
AKTUALNOŚCI
05.03.2019
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W ramach Dnia Podoficera zorganizowanego przez Starszego Podoficera Komendy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych podoficerowie i szeregowi udali się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Była to okazja do zwiedzenia muzeum ale przede wszystkim lekcji historii jaką trudno sobie wyobrazić.
Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
 
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
Niedziela, 23 luty 2020r.
Odwiedzono nas 5675121 razy