Strona Główna
AKTUALNOŚCI
22.02.2018
Centralny Poligon Sił Powietrznych

W ramach profilaktyki pododdziały Centralnego Poligonu Sił Powietrznych zostały
 „przeszukane” przez dwa specjalnie wyszkolone i przygotowane do tego psy.

Pełniące na co dzień służbę wraz ze swoimi przewodnikami w Wydziale Żandarmerii Wojskowej w Olesznie psy sprawdzały pomieszczenia służbowe pod kątem przechowywania ewentualnych środków bojowych, materiałów wybuchowych i narkotyków oraz dopalaczy.

Wyjątkowo czujne nosy nie wykryły opisywanych materiałów. Podczas rozmów z przewodnikami mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco o zasadach pracy psa służbowego. Co najważniejsze dla wszystkich miłośników psów potwierdziliśmy także swój stan wiedzy „Psy szkolone do wykrywania narkotyków, w procesie szkolenia oraz w dalszej służbie nie są odurzane narkotykami”.

Pies służbowy to specjalnie wybierany  i szkolony pies do wykonywania zadań związanych z egzekwowaniem prawa lub zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego ludzi. Wykorzystywany ze względu na wybitne zdolności węchowe (wykrywania i rozróżniania różnych zapachów w bardzo różnych ale nawet ekstremalnie niskich stężeniach) oraz zdolność podążania za konkretnym zapachem aż do wykonania zadania. W służbie  szkoli się i trenuje szczególnie owczarki holenderskie i belgijskie owczarki malinois.

Do celów patrolowych w wojsku stosowane są np. psy rasy malinois, które są asertywne i agresywne, zaś do detekcji – labradory, które nie wykazują agresywności w stosunku do ludzi.

W naturze pies wykorzystuje węch do lokalizowania zdobyczy oraz do rozpoznawania zapachów innych psów. W nosie psa znajduje się średnio 220 milionów receptorów zapachu . Dla porównania człowiek ma ich około 5 milionów Czułość psiego nosa jest więc fenomenalna.

W wojsku psy są szkolone do wykonywania następujących zadań:

Niedziela, 21 kwiecień 2019r.
Odwiedzono nas 4916745 razy